Jak osuszyć piwnice? Praktyczne porady

Ze względu na swoje położenie piwnica zaliczana jest do pomieszczenia, które zdecydowanie w największym stopniu narażone jest na powstawanie zawilgoconych fragmentów na ścianach. Warto, więc zdobyć informacje, jak osuszyć piwnice, zrobić hydroizolację jak również o tym, jakie są powody powstawania problemów tym zakresie. Jak, więc się przedstawia to wszystko w szczegółach?

Zawilgocone ściany w piwnicy – dlaczego powstają?

Zanim przejdzie się do tego, w jaki sposób najskuteczniej poradzić sobie z wilgocią w piwnicy i jak osuszyć jej ściany, robiąc odpowiednią hydroizolacje, najpierw warto się dowiedzieć, z jakiego tak właściwie powodu bierze się ten problem. Jakie jest zatem źródło powstawania wilgoci w piwnicy?

Na samym początku trzeba zauważyć, jakie jest położenie piwnicy na planie całego domu. Jest to miejsce na samym jego dole, znajdujące się właściwie na samej ziemi, często nawet poniżej linii fundamentów. Co więcej, z racji tego, że piwnica nie jest pomieszczeniem mieszkalnym, lecz najczęściej magazynowy, nie jest ogrzewana. Nie da się również nie zauważyć, że często nie jest w wystarczająco dobrym stopniu izolowana. Ani przed wilgocią, ani przed zimnem. Wówczas konieczne jest wykonanie hydroizolacji piwnicy.  Podsumowując, czynniki, które wpływają negatywnie na stan piwnicy i przyczyniają się do jej zawilgocenia, to:

  • położenie,
  • brak izolacji,
  • brak ogrzewania.

Czym osuszyć piwnice?

Nieodpowiednie warunki panujące w piwnicy mogą przyczynić się do tego, że powstanie w niej problem z zawilgoconymi ścianami. Jak sobie jednak z nim poradzić?

Na samym początku warto przede wszystkim usunąć w miarę możliwości wszystkie czynniki odpowiadające za powstawanie wilgoci, czyli odpowiednio zaizolować piwnicę oraz zastosować w niej, choć w minimalnym stopniu, ogrzewanie.

Jak się okazuje, w tym wypadku zdecydowanie najważniejszą sprawą jest właśnie zapewnienie odpowiedniej hydroizolacji piwnic bądź garaży. Jest to niezwykle ważne, aby, po pierwsze, ograniczyć dostawanie się do niej wilgoci, a po drugie, zastosować dalsze formy zabezpieczania. W tym wypadku pamiętać trzeba o tym, że użyta tu musi być możliwie jak najlepsza forma osuszania. Z tego powodu poleca się zastosowanie izolacji pionowej i poziomej. Polega to na odkopaniu całej zewnętrznej strony fundamentu, aby samoistnie się on wysuszył. Po kilku tygodniach trzeba wymienić lub położyć nową izolację przeciwdeszczową i przeciwwilgociową. Pozwoli to na zabezpieczenie fundamentu przed wpływem wilgoci.

Gdy już takie kroki zostaną zastosowane, zaleca się następnie użycie specjalnych maszyn wygrzewających, aby od wewnętrznej strony wysuszyć ściany. Efektem skutecznej i profesjonalnej hydroizolacji jest koniec z wilgocią w piwnicy.

Dowiedz się więcej na temat izolacji poziomej metodą iniekcji.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *