Co na taras zamiast płytek? Budowa tarasu

Taras jest szczególnym miejscem w każdym domu. Sprzyja letniemu wypoczynkowi i miłemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, lecz jednocześnie sprawia wiele kłopotów związanych, chociażby z jego wcześniejszym wykonaniem. Najpowszechniejszym kłopotem jest podłoga na tarasie, która wykonywana jest najczęściej z płytek ceramicznych sprawiających ogromne problemy podczas montażu. Nic zatem dziwnego, że wiele osób zamiast nich coraz częściej wybiera:

Powstaje tylko pytanie, które z tych rozwiązań wybrać?

Taras drewniany — wady i zalety

Wiele osób wybiera taras drewniany, ponieważ uważają to za najbardziej sensowe rozwiązanie. W końcu zarówno faktura drewna, jak i jego kolor są na tyle unikalne i niepowtarzalne, że przez to doskonale pasują do takiej właśnie formy wypoczynku, jak czas spędzany na tarasie.
Co jednak oprócz samych właściwości wizualnych powoduje, że drewniana podłoga na tarasie jest tak popularna? Chodzi tu też o taką cechę jak cena, która wbrew pozorom jest na całkiem rozsądnym poziomie.

Niestety podłoga drewniana na tarasie to także wiele wad, których nie sposób nie wziąć pod uwagę, jeśli wybiera się taki właśnie materiał. Do największych z nich na pewno zaliczyć można:

  • konieczność częstej konserwacji — drewniany taras to bardzo dużo dodatkowej pracy. Drewno podatne jest na wilgoć, niskie i wysokie temperatury, a także silne nasłonecznienie. Aby nie uległo bardzo szybkiemu zniszczeniu, konieczne jest częste konserwowanie go specjalnymi środkami zabezpieczającymi.
  • cena montażu — choć materiał nie jest specjalnie drogi, to jednak aby móc z niego wykonać podłogę koniecznie trzeba zastosować specjalistyczne narzędzia, które podnoszą cenę samego montażu.

Deski kompozytowe — wady i zalety

Z powodu powyższych wad coraz częściej klienci sięgają po inne rozwiązania, którymi są deski tarasowe kompozytowe.

Kompozyt to materiał, który wykonany jest z mączki drzewnej i tworzyw o strukturze polimeru. Powoduje to, że taka deska posiada bardzo dużą wytrzymałość i odporność na działanie destrukcyjnych sił. Można by pomyśleć, że kompozyt będzie materiałem niezbyt estetycznym. Nic bardziej mylnego, ponieważ jego odpowiednie wykończenie powoduje, że do złudzenia będzie on przypominał prawdziwą drewnianą deskę. Do tego stopnia, że nie będąc fachowcem w tej dziedzinie, można mieć wręcz trudności z rozpoznaniem różnic pomiędzy nimi.

Jakie dokładnie zalety posiada taki taras? Jest on przede wszystkim bardzo odporny na różnego rodzaju zagrożenia. Czy to zmiany temperatur, czy też dużą wilgotność, a nawet silne nasłonecznienie. Zagrożenia te nie robią na nim żadnego wrażenia. Z tego powodu producenci taki desek udzielają na nie nawet do 25 lat gwarancji.

Czy taki materiał ma jakieś wady? Niezbyt wiele, lecz jedna z pewnością jest warta uwagi. Deski tarasowe kompozytowe posiadają większą niż drewno tendencje do nagrzewania. I choć nie będzie to dla nich żaden problem, to jednak może być źródłem dyskomfortu u osób po nim chodzących.

Podsumowanie

Podsumowując cechy obu tych materiałów, nie da się ukryć, że deski kompozytowe
http://www.bram-serwis.pl/pl/oferta/deski-kompozytowe w wielu dziedzinach stoją na znacznie wyższym poziomie niż prawdziwe drewno. Warto by więc poważnie zastanowić się właśnie nad tym materiałem na taras.

Dowiedz się co warto posadzić wzdłuż ogrodzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *